Wyjątkowa część garderoby

Na Walentynki, Dzień Kobiet, urodziny, imieniny, rocznicę, randkę – powodów jest wiele by założyć wyjątkową bieliznę. Choć często o jej wyjątkowości wiemy tylko my same, sama świadomość jej posiadania na sobie buduje nasze samopoczucie.

Początki biustonosza

W starożytnej Grecji kobiety obwiązywały piersi kawałkami materiału lub skóry na wierzchu tuniki. W wieku XVI w zwyczaju było noszenie zapachowych kulek lub woreczków między piersiami w celu nadania ładnego zapachu rzadko pranej odzieży. W 1863, jako alternatywa dla gorsetu, pojawiła się pierwsza konstrukcja  podtrzymująca biust, a już 26 lat później, Hermina Cadolle zaprezentowała podczas Wystawy Paryskiej pierwszy biustonosz. Była to pierwsza bielizna prezentująca rewolucyjną koncepcję podtrzymywania biustu od góry, a nie od dołu.

Następnie, na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych halka usztywniona fiszbinami zyskuje miano brassière (biustonosz), stąd określenie w formie skróconej bra. W 1914 powstaje prototyp dzisiejszego biustonosza, stworzony przez Mary Phelps Jacob, która połączyła wstążkę i dwie chusteczki. Niestety jej patent sprawdził się tylko dla kobiet z małym biustem, niemniej jednak był to kolejny etap – biustonosz nie posiadał części zakrywającej brzuch.

W latach 30. kiedy to zaobserwowano fenomen biustonoszy, które formowały kobiecy biust podkreślając sylwetkę, wprowadzono pierwszą skalę i opomiarowanie. Firma Form Fit wyprodukowała w 1932 roku miseczki małe, średnie i duże dla każdego obwodu,  następnie S.H. Camp and Company wprowadziła oznaczenia literowe od A do D – dzisiejsze oznaczanie rozmiaru miseczki. W projektach pojawiają się kolejne udogodnienia w formie regulowanych ramiączek czy haftek. W 1939 triumf święcił biustonosz modelujący szpiczasty, stożkowy biust. Kolejne lata determinuje moda prezentowana na szklanym ekranie oraz nastroje społeczno-polityczne aż do…powstania ruchu wyzwolenia kobiet, które w ramach manifestacji poglądów paliły biustonosze. To jednak nie kończy kariery tej części garderoby, wręcz przeciwnie. Pojawiają się propozycje bardziej wygodne, elastyczne, dopasowane do nowego trybu życia kobiet. Lata 80. to z kolei narodziny push-upów i bardotek. Biustonosze stają się bardziej frywolne, zostają ozdobione falbankami, koronkami, wykonane z ekskluzywnych materiałów.[i]

Dziś napiszemy nową historię.

Co powiecie na własnoręcznie uszyty przez siebie biustonosz? Tym razem przygotowałam dla Was nie tylko film, ale również opis wykonania konstrukcji biustonosza na podstawie siatki konstrukcyjnej! Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis dotyczący warsztatów, w których brałam udział. Opisałam tam jak wyglądało modelowanie biustonosza na manekinie. Z pewnością to zadanie wymaga skupienia, dokładności i cierpliwości, ale efekt końcowy wynagrodzi Wam poświęcony czas. Zatem do dzieła!

W tym filmie dowiesz się:

– w jaki nietypowy sposób można wykorzystać stopkę do przyszywania guzików oraz do wszywania zamków
– do czego można wykorzystać klej do tekstyliów
– jak poradzić sobie z wykończeniem zapięcia na hafki
– jak ważne są nacinki podczas szycia 🙂
– w jakich przypadkach można wykorzystać ścieg elastyczny oraz zygzak z potrójnym skokiem

 

Zanim zaczniesz przeczytaj —>  Jak poprawnie się zmierzyć?

Napisz co o tym myślisz