Temat: Leginsy.
Stopień trudności: (łatwy)
Maszyna: overlock JUKI MO-735

 

Na jedną parę przygotuj:

  • 1,5 m dzianiny – ważne, aby była bardzo elastyczna, na leginsy nie nadają się dresówki ani czyste bawełny. Najlepsze będą dzianiny z dodatkiem minimum 5% elastanu. Ilość podajemy z zapasem, ponieważ lepiej mieć czegoś troszkę za dużo, niż za mało. Ważne, aby materiał z którego będziesz szyć, był o podobnej elastyczności do leginsów, z których odbijesz formę.
  • 1 m gumy szerokiej na 4 cm.
  • Nici, szpilki, nożyczki krawieckie, mydło krawieckie i metr krawiecki.
  • Papier do form, linijkę, ołówek.
  • Swoje leginsy – wybierz model bez szwu na boku (bez profilowanych bioder) – odbijesz z niego formę.

 

Forma i krojenie:

Rozprasuj dokładnie leginsy i złóż na pół tak, aby przednia nogawka była na wierzchu. Zepnij szpilkami wewnętrzną krawędź nogawki tak, aby szew znalazł się na krawędzi. Boczną krawędź nogawki zepnij tworząc linię. Materiał nigdzie nie powinien być zmarszczony. Na środku kartki narysuj prostą linię, przyłóż do niej upięte leginsy w taki sposób, aby bok pokrywał się z linią. Obrysuj kontur nogawki.

 

Złóż teraz leginsy na pół tak, aby tył znalazł się na wierzchu. Przyłóż leginsy po drugiej stronie linii i obrysuj krawędź. Jeżeli nogawka tyłu zawija się pod spód (tam gdzie na zdjęciu są strzałki) poszerz nogawkę w tym miejscu.

 

Ustal długość leginsów na linii boku. Narysuj dół nogawki pod kątem prostym do linii boku. Wyrównaj długość wewnętrznych krawędzi nogawek (jeżeli jest różnica, skróć dłuższą linię, obniżając podkrój – czyli łuk w kroku).

 

Teraz ustal szerokość paska (powinna być równa szerokości gumy, którą do niego wszyjesz). Zmierz długość linii cięcia między paskiem a nogawką. Wytnij z papieru formę leginsów odcinając oryginalny pasek. Formę na pasek przygotuj osobno – powinien to być prostokąt o wymiarach: 2 x szerokość paska i 2 x zmierzona długość cięcia między paskiem a nogawką. Strzałka na linii boku oznacza nitkę prostą – tę linię ułóż wzdłuż dzianiny, równolegle do brzegów fabrycznych. Złóż dzianinę wzdłuż na pół i wytnij formę na leginsy z dwóch warstw – w ten sposób otrzymasz dwie formy w lustrzanym odbiciu – prawą i lewą nogawkę. Wycinaj z 1 cm dodatku na szwy dookoła, a na dole nogawek dodaj 3 cm – na wykończenie. Dzianina powinna być bardziej elastyczna w szerz nogawki.

 

Szycie:

Szyj na overlocku. Pozostaw obydwie formy idealnie złożone ze sobą i zszyj podkroje przodu i tyłu ( dwa łuki spięte szpilkami na poniższym zdjęciu).

 

Teraz rozłóż dwie nogawki tak, aby szwy podkrojów spotkały się w kroku, zepnij ze sobą wewnętrzne krawędzie nogawek. I zszyj razem jednym szwem, zaczynając od dołu jednej nogawki a kończąc na dole drugiej.

 

 

Teraz z pozostałej części dzianiny wytnij formę paska. Dzianina powinna bardziej rozciągać się wzdłuż, dłuższej krawędzi prostokąta. Nie zapomnij o 1 cm dodatku na szwy dookoła. Złóż pasek na pół i zszyj ze sobą krótsze krawędzie. Następnie zaprasuj go wzdłuż na pół. Obwód gumy dopasuj to swojej sylwetki – powinna być mniejsza w obwodzie niż ciało, ale nie zbyt ciasna. Zaszyj gumę „na płasko” tak, aby utworzyła pętlę. Najprawdopodobniej gumowa pętla będzie mniejsza w obwodzie niż pasek. Umieść gumę wewnątrz paska i pospinaj szpilkami, tak aby równomiernie rozprowadzić nadmiar paska na obwodzie gumy.

 

 

Upnij pasek z gumą do górnej krawędzi leginsów, równomiernie rozprowadzając różnicę w obwodach między gumą a paskiem i leginsami. Jeżeli pasek jest dużo szerszy od gumy, upnij go tak aby jego krawędzie nieco wystawały, w ten sposób łatwiej będzie kontrolować położenie krawędzi i gumy podczas szycia. Leginsy powinny być na lewej stronie – a pasek upięty wewnątrz.

 

 

Zszyj za jednym razem pasek z gumą i leginsami, tak aby krawędź gumy również znalazła się w szwie. Dzięki temu guma nie będzie się zwijać i składać na pół wewnątrz paska. Podczas szycia rozciągaj gumę do obwodu paska i leginsów. Trzymaj rozciągniętą gumę i krawędzie materiału dwoma rękoma. Jedną ręką kilka centymetrów przed stopką, a drugą ręką za stopką i przesuwaj naciągnięte elementy razem z pracą maszyny, aby szew nie był zbyt gęsty.

 

 

Inny sposób

Jeżeli ten sposób wydaje ci się zbyt trudny, możesz przyszyć najpierw sam pasek. Pozostaw niezaszyty otworek, przez który wciągniesz gumę. Po czym zszyj jej krawędzie i zaszyj pasek, jednak wtedy guma może się zwijać wewnątrz paska. Aby wykończyć nogawki wywiń leginsy na prawą stronę. Na dole wywiń nogawki o 5 cm z lewej na prawą stronę. Następnie złóż to wywinięcie na pół tak, aby jego krawędź zetknęła się z zagiętą krawędzią na dole nogawki, tworząc listewkę. Zepnij dolne krawędzie listewki i nogawek (w sumie 3 warstwy materiału).

 

 

Wywiń leginsy na lewą stronę i zszyj spięte krawędzie. Szyj tak, aby stopka znajdowała się na listewce, i wewnątrz nogawki. Po zaszyciu krawędzi odwiń listewki na prawej stronie i zaprasuj.

 

 

Leginsy gotowe!

A skoro to takie proste, to właściwie czemu by nie uszyć po jednej parze w każdym kolorze 🙂

 

 

Instrukcję szycia przygotował:

Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl

Napisz co o tym myślisz