overlock JUKI MO-735

Powoli jesień wkrada się do lasów, parków i ogrodów. W pracowni również zaszły zmiany. Do naszego grona dołączyła nowa maszyna – overlock JUKI MO-735 z funkcją coverlocka. Niebawem przy jego pomocy zrealizujemy kolejne projekty. Dzisiaj natomiast zapraszam Was na odcinek, w którym opowiem o zastosowaniu tego typu maszyny, jej funkcjach oraz pokażę jak przygotować ją do pracy.

..Jeśli Twój overlock się zbuntował i nie szyje prawidłowo, sprawdź na zebranej przeze mnie liście najczęściej występujących problemów jak pokojowo rozwiązać spór bez udziału mechanika 🙂

– MASZYNA NIE SZYJE mimo poprawnego podłączenia i nawleczenia nici. Maszyna posiada zabezpieczenie, które uniemożliwia pracę jeśli obudowa nie jest poprawnie zamknięta.

– MATERIAŁ NIE PRZESUWA SIĘ RÓWNO – nacisk stopki jest zbyt mały lub ustawienie transporterów jest nieprawidłowo dopasowany (zobacz na filmie). Możliwe jest również, że nóż jest źle ustawiony lub stępiony.

– NIĆ SIĘ ZRYWA – naprężenie jest zbyt duże dla używanej nici lub igły nie są umiejscowione w odpowiednim miejscu.

– ŚCIEGI PRZESKAKUJĄ – sprawdź dopasowanie grubości nici i igły. Przy szyciu nić jest przeciągana przez długi żłobek w igle. Jeśli igła jest zbyt cienka, nitka nie wpasowuje się w żłobek. Sprawdź również stan igły, mogą występować problemy jeśli igły są wygięte, stępione czy mają haczykowate końce.

– PĘTELKI NA SPODZIE MATERIAŁU – zwiększ naprężenie nici górnego chwytacza (sczepiarki) – tu kolor niebieski lub zmniejsz naprężenie dolnego chwytacza (sczepiarki) – tu kolor czerwony.

– PĘTELKI NA WIERZCHU MATERIAŁU – zwiększ naprężenie dolnego chwytacza (czerwony) lub zmniejsz nici górnego chwytacza (niebieski).

– NIĆ PRAWEJ IGŁY FORMUJE PĘTELKI NA SPODNIEJ WARSTWIE MATERIAŁU – zwiększ naprężenie nici prawej igły (zielony)

– LEWA IGŁA FORMUJE PĘTELKI NA SPODNIEJ WARSTWIE MATERIAŁU – zwiększ naprężenie nici lewej igły (brązowy)

– BRZEG MATERIAŁU SIĘ ZWIJA – naprężenie obu nici jest zbyt duże, zmniejsz naprężenie nici górnego i dolnego chwytacza (sczepiarki) – tu kolor niebieski i czerwony.

– MATERIAŁ FAŁDUJE SIĘ PODCZAS SZYCIA – zmniejsz naprężenie nici prawej lub lewej igły (tu zielony lub brązowy)

– PRZY ŚCIEGU ŁAŃCUSZKOWYM NIĆ NA SPODNIEJ STRONIE JEST LUŹNA – zwiększ naprężenie nici sczepiarki – tu kolor fioletowy

– NICI nawleczone na chwytacze (sczepiarki) są luźne – oznacza to, że w ściegu jest zbyt mało materiału, należy zwiększyć szerokość cięcia.

overlock JUKI MO-735

*instrukcja nawlekania wskazuje również miejsca, w których należy oliwić elementy

Pozdrawiam MJ

Napisz co o tym myślisz