Temat: Plecak

Stopień trudności: (średni)

Maszyna: JUKI TL-98P

Przygotuj:

  • Dżins o wymiarach 0,6m x 1,5m i tyle samo podszewki.
  • Kawałek skóry 0,3m x 0,5m.
  • Metr krawiecki, linijkę, ołówek, papier do form i ostry nożyk.
  • Nici, nożyce krawieckie, szpilki, mydło krawieckie i klej tymczasowy w sprayu, lub inny łatwo usuwalny klej.
  • 3m liny lub taśmy / paska parcianego – na uchwyty.
  • Paczkę nap (potrzebne będzie 5 sztuk), młotek.
  • Igły do szycia dżinsu i igły do szycia skóry.

Forma:

 

1. Przygotuj formę na elementy wierzchniej warstwy plecaka według wymiarów z ilustracji powyżej. Wytnij z materiału z 1cm dodatku na szwy dookoła.
2. Przygotuj formę na elementy podszewki według wymiarów z ilustracji powyżej (jest krótsza od wierzchu). Wytnij z materiału z 1cm dodatku na szwy dookoła.
3. Przygotuj formy elementów ze skóry, według ilustracji powyżej: 2 szlufki o wymiarach 2cm x 8cm / 2 podkładki pod napy 3cm x 3cm / 2 pętle do uchwytów 4cm x 14cm / zapięcie w kształcie litery „T” 25cm x 4xm + 43cm x 3cm.
4. Rozmieszczenie elementów skórzanych na materiale.

Szycie:

Rozmieść elementy skórzane na wierzchniej warstwie. Skóry nie można fastrygować, więc dla ułatwienia podczas szycia, przyklej elementy klejem tymczasowym, lub innym łatwousuwalnym klejem.

 

Zamocuj w maszynie igłę do skór. Przyszyj skórzane elementy. Na szlufkach wykonaj przeszycie w kształcie prostokąta tylko przy krótszych krawędziach – musisz pozostawić na środku nieprzyszytą przestrzeń 4 cm. Kwadratowe podkładki przyszyj dookoła. Zapięcie w kształcie litery „T” przyszyj tylko na poziomym pasku. Wykonaj prostokątne przeszycia, przy krótszych krawędziach, oraz na środku – pozostaw nieprzyszyte fragmenty, pod które wsuniesz później uchwyty z liny (patrz kolejne zdjęcie oraz finałowe zdjęcie). Pozostałe dwa skórzane elementy złóż na pół i sklej krótsze krawędzie tak, aby powstały pętle.

 

 

Na poniższym zdjęciu różowe pisaki wsunięte są pod nieprzyszyte fragmenty elementów skórzanych. Teraz ułóż element boku tak, aby krótsza krawędź pokryła się z wypustką na środku głównego elementu. Zszyj 1 cm od krawędzi. To samo zrób z drugim elementem boku , na przeciwnej wypustce. Następnie przyklej pętle ze skóry, po tej stronie głównego elementu, gdzie doszyte jest zapięcie „T”. Umieść pętle około 3cm od bocznych elementów, pętlą skierowaną do wewnątrz głównego elementu.

 

 

Złóż formę tak, aby długa krawędź bocznego elementu pokryła się długą krawędzią głównego elementu. Jeżeli różnią się w długości, później to wyrównasz. Zszyj ze sobą te krawędzie – na pętli skórzanej szyj igłą do skór, po zejściu stopką z pętli zrób mocowanie i wymień igłę na igłę do dżinsu. To samo wykonaj na pozostałych 3 krawędziach – otrzymasz kształt plecaka. Po zszyciu wyrównaj długość elementów na górnej krawędzi plecaka.

 

UWAGA

Teraz zaprasuj krawędzie dna i boków i wykonaj wzmacniające przeszycia na krawędziach po prawej stronie, to nada wyraźniejszego kształtu plecakowi. UWAGA – na krawędziach boków, nie zszywaj ostatnich 6 cm od góry plecaka – tam przeszycia wykonasz po wszyciu podszewki. Pamiętaj aby przed przeszyciem po skórzanych pętlach wymieć igłę.

 

 

Zmień igłę na uniwersalną i w taki sam sposób jak wierzch, zszyj wszystkie elementy podszewki. Pozostaw niezaszyty fragment długości 15 cm, w jednej z bocznych krawędzi.

 

 

Podszewkę wywiń na prawa stronę, a wierzch plecaka na lewą. Wsuń podszewkę do plecaka. Zepnij krawędzie otworu, zmień igłę na igłę do dżinsu i zszyj dookoła krawędzi podszewkę z wierzchem.

 

Wyciągnij podszewkę z plecaka. Przez pozostawiony otwór, w bocznym szwie podszewki, wywiń całość na prawą stronę. Wsuń podszewkę do wewnątrz. Zaprasuj górną krawędź plecaka tak, aby zawijała się do wewnątrz o 2 cm (podszewka jest krótsza). Wykonaj przeszycie na granicy podszewki i dżinsu.

 

 

Teraz możesz dokończyć wzmacnianie bocznych krawędzi u wylotu plecaka. W tych szwach zaszyjesz też krawędzie podszewki dzięki czemu nie będzie się wywijała.

 

NAPY

Pora nabić napy – kiedy kupujesz paczkę nap, w zestawie powinny znajdować się kliny i podkładki do nabijania oraz instrukcja. Nabijesz napy za pomocą młotka. Jeżeli robisz to pierwszy raz najpierw nabij dwa napy próbnie na kawałku materiału.

Zacznij od wykonania maleńkiego nacięcia w materiale w miejscu gdzie chcesz nabić napę. Wepchnij szyjkę napy to dziurki, ułóż ją na podkładce, na szyjkę po drugiej stronie materiału nałóż drugą część napy, ułóż klin na szyjce i spłaszcz szyjkę uderzając młotkiem w klin – instrukcję obrazkową znajdziesz na opakowaniu nap. Pamiętaj, że zapięcie składa się z dwóch części nap o różnych kształtach.

Napami połączysz wierzchnią cześć i podszewkę. Najpierw upnij podszewkę w środku plecaka tak, aby pokrywała się kształtem z wierzchem. Nabij dolne części nap na dwóch kwadratowych skórzanych podkładkach. Teraz nabij 3 napy na górnej krawędzi, aby zapiąć plecak. Aby nabić górną część nap, na elemencie o kształcie litery „T”, złóż górną część plecaka wzdłuż poziomej krawędzi elementu „T”. Zaznacz, gdzie na pionowym pasku „T” nabić napy, aby zapinały się z tymi nabitymi na kwadraty (patrz finałowe zdjęcie).

 

 

Na koniec wsuń linę do pętli z boku i pod niezaszytym fragmentem elementu „T”. końcówki liny zawiąż i mocno opleć nitką, aby lina się nie pruła. Plecak gotowy!

 

 

Klapę zapinaj standardowo – na dolną napę, możesz też zwinąć ją w rulon, a pasek zapiąć do wyższej napy.

 

 

Instrukcję szycia przygotował:

Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl

Napisz co o tym myślisz