Rodzaje ściegów

Ogólnie ściegi można podzielić na dwie główne grupy, czyli ściegi ręczne i maszynowe, co jest chyba dla wszystkich jasne. Dzisiaj zajmiemy się tematem ściegów maszynowych. Liczba ściegów na danej maszynie jest zależna oczywiście od jej modelu, czyli głównie zależy od tego, w co ją producent wyposażył. 🙂 Są jednak pewne grupy ściegów, które są zazwyczaj w każdej maszynie i ewentualnie maszyny są wyposażone w ich różne odmiany.

Zacznę od ściegu podstawowego, czyli ściegu prostego (inaczej stebnówka).

Jak nazwa wskazuje, jest to ścieg prosty i uniwersalny. Możemy go wykorzystać praktycznie do wszystkiego. Nie nadaje się jedynie do obszywania.

Ścieg zygzakowaty

Ścieg zygzakowaty jest drugim co do popularności ściegiem i wyposażona w niego jest praktycznie każda maszyna. Najczęściej wykorzystuje się go do obszywania tkanin, dziurek oraz wszywania gumek. Może też posłużyć jako ścieg ozdobny.

Ścieg kryty jest ściegiem, którego używamy, kiedy nie chcemy, aby był on zbyt widoczny, np. szew kryty w spodniach. Istnieje kilka rodzajów tego szwu, m. in. ścieg kryty stosowany z szyną prowadzącą, ścieg kryty ze stopką ściegu krytego. Aby go wykonać należy złożyć materiał w odpowiedni sposób, wykonać szew, a następnie odgiąć i zaprasować górną część materiału. Ścieg nie będzie widoczny. Zaleca się, aby ścieg ten wykonywać bardzo powoli.

Zamknięty ścieg overlockowy, którego używa się do szycia oraz obrębiania tkaniny.

Odrębna grupą ściegów są ściegi ozdobne czy dekoracyjne. To już jest zależne od wizji artystycznej producenta, a zakup maszyny posiadającej takie ściegi zależy od naszego poczucia estetyki oraz tego, czego potrzebujemy.

Ścieg elastyczny

Ścieg elastyczny stosowany często do tkanin rozciągliwych, np. dzianin. Istnieje wiele odmian tego ściegu. Szew siatkowy zaliczamy do ściegów elastycznych, można go wykorzystać np. przy wszyciu gumki.

Ścieg łukowy

Warto również wspomnieć o ściegu łukowym, szyciu podwójną igłą oraz szyciu wstecz (czyli robieniu rygla). Szycie podwójną igłą, oprócz dodatkowych wrażeń estetycznych, pozwala na prowadzenie dwóch idealnie równoległych prostych ściegów obok siebie. Szycie wstecz pozwala nam na ładne zakończenie ściegu.

To tyle w temacie podstawowych ściegów maszynowych. Mam nadzieję, że artykuł pomógł trochę ułożyć w głowie wiedzę o ściegach maszynowych, i że przy zakupie maszyny ta wiedza ułatwi nam wybór.

Napisz co o tym myślisz