W ofercie firmy JUKI, poza maszynami wieloczynnościowymi znajdują się także owerloki, cowerloki oraz owerloki z funkcją cowerloka. W tym artykule zaprezentujemy Wam jedne z najczęściej kupowanych modeli w tym segmencie. Model JUKI MO-654 DEN oraz MO-735 – owerlok “combo”, który łączy w sobie funkcje owerloka i cowerloka. Zacznijmy od tego czym jest owerlok?
Owerlok to maszyna drabinkowa, szyjąca dwoma, trzema, czterema lub pięcioma nitkami. Wszystko zależy od celu, który chcemy osiągnąć. Jednocześnie łączy warstwy materiału i zabezpiecza brzegi przed ewentualnym strzępieniem się. Ściegi owerlokowe tworzone są na krawędzi jednego lub kilku materiałów w celu ich łączenia, jednoczesnego obszycia i połączenia. Owerlok wyposażony jest także w nóż, który stanowi element jego stałego wyposażenia, za pomocą którego brzeg materiału jest wyrównywany a zbędny materiał obcinany. W wersji przemysłowej każda ilość nici 3-4-5 odpowiada osobnej maszynie i w teorii każdy ze ściegów powstający adekwatnie do ilości wykorzystywanych nici służy do innej operacji. I tak 3 nitkowy ścieg z założenia tylko zabezpiecza brzeg materiały, 4 nitkowy ścieg łączy i zabezpiecza najczęściej dziany i materiały elastyczne, z kolei 5-cio nitkowy służy do łączenia i jednoczesnego zabezpieczania tkanin. W przypadku owerloków domowych nie mamy aż takiego rozróżnienia i owerloki dostępne na ryku mają zazwyczaj możliwość szycia od 2-4 nitek.

Model o którym wspominaliśmy na początku JUKI MO-654 jest owerlokiem 4 nitkowym, który możemy nawlec w taki sposób, aby osiągnąć 8 różnorodnych ściegów, które wykorzystują od 2 do 4 nitek w tym mereżkę i ścieg rolujący falbanowy. Całość oparta jest na stabilnej metalowej konstrukcji, jak wszystkie maszyny firmy JUKI. Jest to maszyna na bazie modelu który od ponad ćwierć wieku cieszy panie szyjące w domach. Wybrany przez nas model MO-654 wyposażony został w kilka udogodnień takich jak ruchomy języczek wbudowany w płytkę ściegową, dzięki któremu szybko zmienimy ścieg owerlokowy na mereżkę bez konieczności wymiany płytki ściegowej. Dodatkowo producent wyposażył ten model, w przeciwieństwie do niższych modeli, w nawlekacz nici dolnego chwytacza. To ostatnie udogodnienie znacznie przyspiesza zmianę nici. Pamiętajmy że popularnie stosowana metoda dowiązywania nowej nici do starej i przeciągania supełka przez chwytacz może skończyć się jego uszkodzeniem lub przestawieniem.
Druga z prezentowanych maszyn to “combo” MO-735. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, łączące funkcję owerloka pracującego na 2,3,4 a nawet 5 nitkach z funkcją cowerloka (renderki).
Teraz wyjaśnijmy czym jest cowerlok (renderka). Charakterystyczną cechą maszyn tego typu jest wykonywanie ściegów drabinkowych. Maszyny te nie są wyposażone w nóż a co za tym idzie nie obcinają brzegu materiału, ale tworzą niezwykle rozciągliwy, pracujący ścieg. Wspomniany szew stosowany jest najczęściej w celu elastycznego podwijania rękawów oraz dołów bluzek, sukienek czy spodni wykonanych z dzianiny. Aby MO-735 stał się cowerlokiem wystarczy przezbroić go zgodnie z instrukcją, oraz zmienić pozycję noża i voila. Dla ułatwienia, aby podwinięcie było równe, można naszą maszynę doposażyć w tzw. linijkę do podwijania.
Do obu prezentowanych maszyn dostępny jest szeroki wachlarz stopek dedykowanych do różnych operacji takich jak wszywanie gumy, szycie ściegiem krytym, naszywanie koralików czy marszczenie, ale ich zastosowanie omówimy w kolejnym artykule.

Napisz co o tym myślisz