Parę dni temu zaczął się karnawał – okres zimowych zabaw i balów (również maskowych), a wraz z nim okres szycia przebrań dla najmłodszych na przedszkolne i szkolne bale przebierańców. Dzieci mają zwykle wyszukane wymagania odnośnie strojów w jakich chciałyby wystąpić. Jeśli nie możemy znaleźć danego stroju w wypożyczalniach lub sklepach, dlaczego nie miałybyśmy uszyć go samodzielnie?
Pokażę Wam dzisiaj jak tanim kosztem, krok po kroku wykonać kombinezon – dinozaura w oparciu o darmowy wykrój bluzy i spodni z portalu Papavero.pl Szycie kombinezonu będzie dla mnie pierwszym sprawdzianem komputerowej maszyny JUKI HZL-F600, którą testuję.
Potrzebujemy:
– zielona polarowa tkanina lub dzianina dresowa – ja wykorzystałam polarowy kocyk kupiony za 12,50 zł w Jysk (130×180 cm; równowartość 1,5 mb), ilość jest wystarczająca do uszycia rozmiaru 98_S. Polar i dres są o tyle wygodne, że nie strzępią się i nie wymagają obszycia.
– resztki żółtego polaru (można wykorzystać również tkaninę bawełnianą), potrzebujemy kawałka 25×35 cm,
– zamek 45 cm,
– wydrukowane wykroje na spodnie i bluzę ze strony papavero.pl (szyję rozmiar 98_S),
– nożyczki, szpilki i taśma.
Łączny koszt:
koc – 12,50zł + polarowe resztki – 0zł + zamek – ok. 0,40zł (w hurtowni*) = 12,90zł
*Jeśli macie dostęp do hurtowni umożliwiającej zakupy detaliczne – wybierzcie się do niej! Przebitka w pasmanteriach jest najczęściej 4-krotna!
WYKRÓJ
Zaczynamy! Po wydrukowaniu i przygotowaniu wykroju otrzymujemy poniższe części. Wprowadziłam własną numerację, dla ułatwienia instrukcji:
1 – przód (bluza)
2 – przód (spodnie)
3a,b – tył (bluza)
4 – tył (spodnie)
5 – rękaw
6 – ściągacz rękawa
7 a,b,c – kaptur
8 – ściągacz bluzy – wykorzystamy jako łącznik dla kombinezonu
9 – ściągacz spodni – nie będzie nam potrzebny!
Plan jest taki: musimy dopasować wykrój bluzy i spodni tak, aby je scalić w wykrój kombinezonu. Zajmijmy się najpierw tyłem. Złączmy części 3a i b w jeden „kawałek”. Odetnijmy z części 3a niepotrzebne nam zapasy na szwy (zaznaczone na zdjęciu przerywaną linią), i „doklejmy” ją do części 3b – pasują idealnie.
Teraz musimy połączyć górę z dołem. Zarówno u dołu w bluzie, jak i u góry w spodniach powinien być ściągacz. Zastosujemy jeden ściągacz (8) i wykorzystamy go jako „łącznik-przejściówkę”. Ściągacz w bluzie docelowo powinien być wycięty w jednym kawałku, który później powinno się złożyć na pół – w naszym przypadku potrzebna będzie tylko połówka, więc tniemy go wzdłuż środkowej linii.
Tak przygotowany pasek umieśćmy między częściami bluzy i spodni:
Dolna krawędź części tyłu bluzy (zszyte 3a i b) ma tą samą szerokość, co górna krawędź tyłu spodni (4). Ułóżmy je równo względem siebie i wklejmy między nimi pasek (widoczne po prawej stronie poniżej). Przednia część nie pasuje do siebie tak idealnie. Dzieje się tak, ponieważ górna część spodni jest u góry zwężona, a linia wykroju biegnie lekkim łukiem (widoczne po lewej stronie poniżej).
Wyprostujmy ją. Miejsce, w którym zaczyna się zwężenie spodni jest oznaczone na wykroju poziomą kreseczką. Przyklejmy kawałek prostego paska, prowadzącego od tego punktu do dolnej krawędzi bluzy.
Odetnijmy zbędne fragmenty paska. W ten oto sposób mamy gotowy wykrój na kombinezon (część 1 i 2)!
Dodajmy jeszcze dwa oznaczenia: w części 1 zaznaczmy sobie miejsce wszycia zamka. Zaznaczmy jego koniec 40 cm od górnej granicy. Zaznaczmy też miejsce na wszycie ogona. Każdy dinozaur powinien mieć ogon 😀 Wszyjemy go w odległości 35 cm od karku, ogon będzie miał 15 cm szerokości.
MATERIAŁ
Tak przygotowane części ułóżmy na podwójnie złożonym materiale prawą stroną do środka (wszystkie części musimy mieć wycięte podwójnie). Wykreślmy też trójkątny ogon. U podstawy ma 17 cm, wysokość 50 cm. Wytnijmy.
Wytnijmy jeszcze żółte romby: 2x duże, 2x średnie, 4x małe.
SZYJEMY!
Zacznijmy od rombów. Złóżmy je na pół i przetnijmy tak, aby tworzyły trójkąty – zszyjmy wzdłuż dwóch krawędzi i wywińmy. Pamiętajmy za każdym razem o zabezpieczeniu szwów przed pruciem.
OGON
Przygotujmy 4 trójkąty i ułóżmy równomiernie na ogonie od największego do najmniejszego. Przypnijmy je szpilkami do jednej warstwy materiału. Nałóżmy na nią równo drugą część ogona i obszyjmy boki. Wywińmy u podstawy.
PRZÓD
Ułóżmy na sobie obie części przodu i zszyjmy podkrój kroku od miejsca, w którym zaznaczyliśmy dolną granicę zamka. Następnie ułóżmy zamek, przyfastrygujmy go lub przypnijmy szpilkami. Przyszywamy – posłużyłam się półstopką.
Koniec zamka zabezpieczyłam poprzecznie prostym ściegiem.
Maszyna, na której szyję daje mi także możliwość wyhaftowania napisu i to aż w 4 różnych czcionkach! Dzięki tej funkcji dziecko może mieć strój podpisany własnym imieniem! Napis możemy umieścić z przodu lub z tyłu, którym zajmiemy się w następnej kolejności.
TYŁ
Na jednej z części tyłu ułóżmy w zaznaczonym miejscu ogon – przypnijmy go szpilkami. Na grzbiecie przypnijmy równomiernie pozostałe trójkąty. Przyłóżmy drugą część tyłu (prawą stroną do prawej) i zszyjmy ze sobą tylny szew aż do podkroju kroku.
KAPTUR
Zszyjmy poszczególne szwy według kolejności pokazanej na zdjęciu poniżej. Najpierw zszyjmy jedną część kaptura: dwie środkowe części tyłów (1), następnie wszyjmy części boczne (2). Teraz druga część kaptura (3 i 4). Następnie zszyjmy je razem ze sobą (5).
Teraz podwińmy pod spód zapas przeznaczony na podłożenie. Zepnijmy szpilkami i przyszyjmy wzdłuż krawędzi. Ja przeszyłam dwa razy.
Złóżmy ze sobą przód oraz tył kombinezonu prawymi stronami do siebie. Zszyjmy je na ramionach.
Rozepnijmy zamek i dopasujmy kaptur tak, aby tylne szwy oraz szwy ramion równo się ze sobą schodziły. Zepnijmy szpilkami lub przyfastrygujmy. Zszywamy.
RĘKAWY
Wycięte ściągacze złóżmy na pół, według linii zaznaczonej na wykroju. Naciągnijmy je tak, by dopasować je do dolnej krawędzi rękawa. Zepnijmy szpilkami lub przyfastrygujmy. Zszywamy.
Rozłóżmy cały strój na płasko i dopasujmy główki rękawów (oznaczone na wykroju) oraz zadbajmy o to, by zaznaczenia przy górnej krawędzi rękawa pokryły się z zaznaczeniem pod pachami na przednich częściach wykrojów.
Teraz złóżmy kombinezon na płasko prawymi stronami do wewnątrz i zszyjmy oba jego boki jednym ściegiem od rękawa aż po koniec nogawki. Zadbajmy o to, by szwy pod pachą równo się zeszły.
KOŃCZYMY!
Pozostaje nam jeszcze zszycie wewnętrznych boków nogawek…
… i podłożenie nogawek. Przeszywamy i gotowe! Wywińmy dinozaura na wierzch i cieszmy się gotowym strojem 😀 Maszyna JUKI HZL-F600 spisała się znakomicie. Dużym atutem jest jej cicha praca, co umożliwiło mi szycie wieczorem.
Patrząc na ten strój znowu chciałoby się być dzieckiem!
Powodzenia!
Joanka Z.