DIY by Jan Leśniak for JUKI

Temat: Narzutka a’la płaszcz kopertowy.

Stopień trudności: (średni)2929

Maszyna: JUKI HZL-29Z

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Przygotuj:

2m dzianiny szerokiej na 1,5m. Ponieważ szyjemy na zwykłej maszynie dzianina nie powinna być zbyt elastyczna – unikaj swetrowych, delikatnych dzianin.

Metr krawiecki, linijkę, ołówek i papier do form.

Nici, nożyce krawieckie, szpilki i mydło krawieckie.

Swój t-shirt, bluzkę lub płaszcz. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy.

Forma:

Ta narzutka ma kształt prostokąta, z wszytymi rękawami. Tajemnica polega na tym, żeby wszyć je w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem. Najpierw przygotujesz formę na otwór, który wytniesz w prostokącie, aby potem doszyć do niego rękaw.

1. Rozprasuj swój t-shirt (lub płaszcz). Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty, lub zmarszczony. Otwory na rękawy musisz umieścić w takiej odległości, aby pomiędzy nimi zmieściły się plecy (wymiary A – szerokość barków, B – szerokość pleców i C – ½ obwodu biustu).

2. Aby otwory wyciąć symetrycznie będziesz pracować na połowie formy – odrysuj połowę górnej części pleców t-shirta: obrysuj kontur ramienia, dekoltu i boku, zaznacz środek pleców. Kształt pachy tyłu, odwzoruj nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pod t-shirtem pozostały dziurki, które wyznaczą kształt – czarna linia (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne).

3. Teraz o kształtu pachy dorysuj lustrzane odbicie tak, aby powstała łezka – czarne linie.

4. Aby ułatwić sobie wszywanie poszerz nieco łezkę na górze i dole rysując kształt elipsy. Ważne, aby nie zmieniać kształtu pachy tyłu!

5. Ciemna elipsa to forma na otwór, do którego doszyjesz rękaw w płaszczu. Wytnij ją razem z fragmentem kształtu t-shirta, aby wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi ułożyć ją na materiale.

Przygotuj:

Prostokąt materiału o szerokości 150 cm i długości 120 cm. Długość jest sumą wysokości kołnierza ( D = 30 cm) i długości płaszcza (E = 90 cm) w te wymiary wliczone są dodatki na podwinięcie (około 4-5 cm). Złóż prostokąt na pół (dzianina powinna się rozciągać w szerz). Umieść formę na otwór, w odpowiedniej odległości od zagiętej krawędzi ( ½ A, ½ B i ½ C), i na wysokości kołnierza od górnej krawędzi (D).

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Krojenie i szycie narzutki:

Kiedy umieścisz formę w odpowiednim miejscu, zepnij obydwie warstwy dzianiny szpilkami dookoła elipsy. Odrysuj kształt tuż przy formie.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Wytnij kształt elipsy dodając jeden centymetr naddatku na szwy, do wewnątrz elipsy – patrz zdjęcie poniżej. Teraz przymierz narzutkę – możesz dostosować jej długość i szerokość do swojej sylwetki, pamiętaj że podczas podwijania brzegów długość i szerokość zmniejszą się o 10 cm. Sprawdź też, czy otwory na pachy nie są zbyt ciasne. Jeżeli chcesz je powiększyć, pogłębiaj je w dół i do przodu – kształt pachy tyłu musi pozostać niezmieniony. Na koniec zmierz obwód otworu (to wymiar potrzebny do formy rękawa). Uwaga – bardzo ważne, aby mierzyć obwód centymetr od krawędzi – tam gdzie będzie szew, którym przyszyjesz rękaw – mierz obwód wzdłuż fioletowej linii na zdjęciu poniżej.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Kiedy rozmiar jest już dopasowany złóż z powrotem prostokąt na pół i zetnij rogi. Tnij tak, aby odciąć trójkąt równoboczny o długości boku około 9 cm, a podstawie około 12cm.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Teraz zaprasuj wszystkie krawędzie, oprócz ściętych rogów o 1 cm.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Odwróć narzutkę na prawą stronę i złóż ścięte rogi na pół, po przekątnej – tak aby krawędzie ściętych rogów pokryły się ze sobą. Zszyj te krawędzie w odstępie około 1 cm od brzegu.

6Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Teraz wywiń zaszyte rogi, tak aby szew schował się do wewnątrz. W ten sposób przygotuj wszystkie 4 narożniki do obszywania krawędzi narzutki. Narożniki narzucą szerokość na jaką należy zaprasować krawędzie (około 4- 5 cm).

7Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Podwiń wszystkie krawędzie i zepnij szpilkami.

8Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Obszyj używając zwykłego szwu – w tym wypadku, pomimo iż szyjesz dzianinę, nie musisz używać ściegów elastycznych, ponieważ tych szwów nie będziesz rozciągać.

9Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Forma rękawów:

Formę na rękaw możesz uzyskać na kilka sposobów: odpruwając rękaw ze starej koszuli, lub wybierając model z czasopisma z wykrojami. Możesz też odbić formę ze swojego ubrania, jednak potrzebna tu będzie precyzja i znajomość kształtu główki rękawa. Przygotuj koszulę lub płaszcz i ułóż na papierze (na obrazku poniżej jasno szare elementy to fragmenty przodu i tyłu bluzki).

1. Najpierw przód. Dokładnie rozprostuj rękaw, bluzka musi zostać nieco pomięta, aby główka rękawa uzyskała płaską formę (niebieska fala między bluzką a rękawem). Jej kształt odbij wbijając szpilki – jak wcześniej przy odbijaniu pachy tyłu bluzki. Następnie obrysuj kontur rękawa.

2. Teraz ułóż bluzkę tyłem do góry, tak aby krawędź tylnego rękawa, zetknęła się z konturem odrysowanego rękawa przodu. Odbij szpilkami kształt główki tyłu i obrysuj kontur rękawa.

Gotowy rękaw

Upewnij się, że główka ma zbliżony kształt do poniższego obrazka. Główka przodu i tyłu nie jest symetryczna (przód jest bardziej podcięty), ale dół rękawa, po złożeniu na pół, powinien być symetryczny – jeżeli nie jest, wypośrodkuj kształt boków i dołu, tak aby się zgadzały.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Forma rękawów:

4. Zmierz obwód główki rękawa (G) i porównaj go z obwodem otworu wyciętego w narzutce.

5. Jeżeli obwody się nie zgadzają musisz powiększyć lub pomniejszyć rękaw. W tym celu wyznacz jego środek w pionie (H), oraz poziomą linię łączącą najszersze punkty (I).

6. Brakującą ilość centymetrów podziel na 3 części (J) i dodaj je do główki rękawa: wysokość (przedłuż linię H) i szerokość (wydłuż po każdej stronie linię I). Narysuj nowy kształt większej główki, starając się odwzorować łuki oryginalnej główki. Jeżeli obwód musisz pomniejszyć, skieruj wielkości J w przeciwnym kierunku i narysuj mniejszą główkę.

Na koniec ustal długość rękawa (K). Pamiętaj, że dodasz mankiety, więc od pożądanej długości odejmij długość mankietów. Ustal szerokość rękawa na dole (L) – powinna ona być nieco większa niż obwód dłoni, aby swobodnie wsuwać do niego rękę. Narysuj nowe linie boków rękawa – powinny być symetryczne.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Krojenie i szycie rękawów:

Pozostałą część materiału złóż na pół i wytnij formę rękawa, tak aby dzianina rozciągała się w szerz rękawa. Tnąc przez dwie warstwy wytniesz za jednym zamachem lewy i prawy rękaw (powinny być swoimi lustrzanymi odbiciami). Wycinając dodaj 1 cm dodatku na szwy dookoła formy.

Wytnij też dwa prostokąty na mankiety. Wysokość to 2 x wysokość mankietu + 2 cm na szwy, a szerokość powinna być o 2-4 cm mniejsza niż szerokość formy rękawa na dole + 2 cm dodatku na szwy im bardziej elastyczna dzianina tym więcej odejmij od szerokości rękawa – podczas doszywania naciągniesz nieco mankiety i da to efekt ściągacza.

Wytnij mankiety tak, aby dzianina rozciągała się mocniej w szerz mankietu. Złóż rękawy na pół wzdłuż i zszyj boki. To samo zrób z mankietami. Zszyty mankiet wywiń na pół, tak aby szew schował się w środku, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz mankietu powinna być prawa strona dzianiny.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Rękawy pozostaw na lewej stronie i wsuń do nich mankiety, tak aby schowały się całe. Wsuwaj je skierowane zagiętą krawędzią do wewnątrz rękawa, tak aby u wylotu zetknęły się nieobrębione krawędzie rękawa i mankietu. Zepnij wszystkie 3 warstwy materiału szpilkami wewnątrz mankietu.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Ponieważ mankiety są nieco węższe w obwodzie od rękawów, lekko je rozciągaj podczas szycia. Szyj tak, aby stopka znalazła się wewnątrz mankietu, będzie ci prościej kontrolować szew. Użyj ściegu zygzakowego, ten szew będziesz rozciągać przesuwając mankiety przez dłoń. Po przyszyciu wywiń rękawy na prawa stronę i rozprasuj szew.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Ostatnie kroki

Pozostało jedynie doszycie rękawów do narzutki. Upnij je tak, aby przód rękawa był przypięty do przodu narzutki. W rękawie przód to ten gdzie główka jest mocniej podcięta. W narzutce przód to krawędzie otworów dalsze od środka. Szpilki upnij wewnątrz rękawa. Zanim przyszyjesz upewnij się, czy przypięty rękaw jest wywinięty na właściwą stronę.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Szyj tak, aby stopka znajdowała się wewnątrz rękawa. Tu również użyj ściegu zygzakowego. Gdyby obwody rękawa i otworu nie zgodziły się delikatnie naciągnij dzianinę, jeżeli różnica w obwodach wynosi ponad 2 cm, zwęź rękaw, natomiast jeżeli to otwór jest za duży, musisz wykonać zakładkę pod pachą lub skroić nowy rękaw.

Narzutka a’la płaszcz kopertowy

Rękawy doszyte, narzutka gotowa! Możesz ją nosić luźną, zmarszczoną wokół szyi. Lub jako kopertowy płaszcz, zapinając górną krawędź broszką i podkreślając talię szerokim pasem.

narzutka a’la płaszcz kopertowy

Instrukcję szycia przygotował:

Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl

header

Napisz co o tym myślisz