W tym artykule pokażemy jak możemy upiększyć stół w naszym domu. Sposób podania potrawy jest równie ważny jak jej smak, więc oprócz ładnej zastawy powinniśmy zadbać o stylowe podkładki pod talerze. Oczywiście kolor i wzór jest dowolny, ale sami zobaczcie jak wygląda nawet pusty talerz w towarzystwie takiego dodatku. Ładne i funkcjonalne, nie ma się nad czym zastanawiać, weźmy się do szycia….
Przygotowujemy wszystkie materiały potrzebne do pracy.

Wycinamy:
– z każdego koloru bawełny prostokąt o wymiarach 15/37 cm
– spodnią warstwę 37/47 cm
Na dłuższych bokach kolorowych prostokątów rysujemy linie pomocnicze 1 cm od brzegu i spinamy szpilkami tak, aby materiał nam się nie przesuwał.
Szyjemy szwem prostym, pamiętając o użyciu rygla na początku i na końcu każdego szwu.
Szwy rozkładamy na płasko i zaprasowujemy.
Kolorowy prostokąt składamy z watoliną i spinamy szpilkami, aby nie przesuwał nam się w trakcie szycia.
Przy użyciu stopki z centralnym prowadnikiem przeszywamy wierzchnią warstwę z kawałkiem watoliny. Szew prowadzimy centralnie wzdłuż połączeń kolorowych prostokątów.
Przygotowany kolorowy prostokąt składamy ze spodnią warstwą prawymi stronami do siebie i spinamy szpilkami.
Przeszywamy ściegiem prostym dookoła, zostawiając niezszyty odcinek ok. 7 cm, przez który potem będziemy mogli przewrócić naszą podkładkę.
Aby szew nam się nie pruł, zaczynamy i kończymy szycie ryglem. Szew prowadzimy 1 cm od krawędzi kolorowego prostokąta. Dla ułatwienia można narysować sobie linie pomocnicze,
po których będzie prowadzony ścieg.
Kolejnym krokiem jest obcięcie nadmiaru materiału, tj. ok. 0,5 cm , jak również ścięcie rogów, uważając by nie naciąć szwu.
Teraz odwracamy podkładkę na prawą stronę przez pozostawiony otwór dbając o to, żeby dokładnie ułożyć rogi od środka. Można do tego użyć kredki.
Następnie rozprasowujemy całą podkładkę pamiętając o dokładnym założeniu tkaniny do środka przy otworze.
W tym momencie nasza podkładka została obszyta dookoła ściegiem prostym prowadzonym ok 1 cm od brzegu podkładki.
Decyzję jaki szew zostanie użyty, pozostawiamy inwencji twórczej osoby szyjącej. Na naszych warsztatach uczestniczki często używały ściegów ozdobnych, których w maszynie JUKI HZL F600 jest bardzo dużo.
Ostatnią rzeczą jaką należy zrobić, jest zaszycie pozostawionego otworu ściegiem krytym.