W tym artykule znajdziemy praktyczne porady dla początkujących krawcowych. 🙂 Podpowiem, na co zwrócić uwagę na każdym etapie naszej pracy. Mam nadzieję, że rozwieję wszystkie wątpliwości i dodam odwagi tym osobom, które boją się zacząć, „bo nie wiedzą jak”. Zapraszam do lektury!

PRZED SKROJENIEM…

  • koniecznie zamocz/obficie spryskaj wodą materiał i wyprasuj. Tkaniny lubią się skurczyć po praniu i prasowaniu. Jeśli weźmiesz to pod uwagę przed szyciem – nie spotka Cię niemiłe zaskoczenie, że uszyta rzecz nie będzie pasować. Tak samo postąpić należy w przypadku jeansów, które lubią się skurczyć po pierwszym praniu.
  • w myśl zasady „pierwsze koty za płoty”, warto uszyć coś, co bardzo chciałybyśmy mieć i byłoby dla nas przyjemne. Jeśli jednak nigdy wcześniej nic nie szyłaś, polecam zacząć od czegoś prostego, np. prostej spódniczki, na którą przepis już jest zamieszczony na stronie. 🙂
  • zrób staranny wykrój na papierze. Warto się do tego przyłożyć. Starannie zaznacz zaszewki, cięcia, miejsce wszycia zamka, itp. W przypadku korzystania z gotowych wykrojów, które znaleźć można np. w BURDZIE, połóż półpergamin lub inny cienki papier na arkuszu z BURDY i odrysuj poszczególne części wykroju ołówkiem.
  • warto również opisać każdą część wykroju np. sukienka, rozm. 38, przód, skroić 1 raz z podwójnie złożonego materiału, boczna część przodu itd. W trakcie nabierania doświadczenia w szyciu będziesz mogła odpuścić sobie ten krok.
  • przerysuj STRZAŁKI narysowane na każdej części wykroju np. w Burdzie – pokazują kierunek ułożenia wykroju na materiale.
  • zawsze układaj i krój wg nitki OSNOWY czyli zgodnie ze strzałką (pionowo) – nie w poprzek, bo dana rzecz nie będzie się ładnie układać, a w przypadku dzianiny może ona ulec rozciągnięciu w trakcie użytkowania.
  • starannie rozmieść wykrój na tkaninie (złożonej), przed skrojeniem sprawdź czy czegoś nie brakuje, czy wszystko jest dobrze ułożone (szczególnie tyczy się to wykrojów składających się z wielu części np. płaszcz, żakiet, bluzka), czy sam materiał jest dobrze złożony.
  • dobrze oszpilkuj wykrój, możesz obrysować go mydełkiem krawieckim, dodaj zapasy na szwy i podłożenia.

KROJENIE

  • nie spiesz się, tnij starannie oraz zgodnie z wykrojem – pamiętając, że wg wytyczonych linii będziesz szyć. Skroisz krzywo – krzywo uszyjesz.

SZYCIE

  • jeśli wszystko jest już skrojone, to zacznij szycie od zszycia zaszewek i zabezpieczenia brzegów tkaniny przed pruciem. Możesz to zrobić za pomocą ściegu zygzakowatego lub (jeśli masz) overlockiem.
  • szyj według instrukcji, czyli etapowo i po każdym etapie prasuj swoje dzieło.
  • większość z nas uzna fastrygowanie za stratę czasu, jest to jednak bardzo ważne, szczególnie jeśli zaczynasz przygodę z krawiectwem. Fastrygowanie zabezpiecza tkaninę przed przesuwaniem się pod stopką w trakcie szycia. Dodatkowo sfastrygowaną odzież możesz przymierzyć, by sprawdzić czy pasuje. Jeśli nie pasuje, możesz ją dopasować odpowiednio fastrygując.
  • nici – odpowiedni dobór zaoszczędzi Ci nerwów w momencie, gdy ścieg się plącze, jest nierówny, nitki zrywają się… Z góry i z dołu nić powinna być taka sama, tzn. mieć tę samą grubość. Najlepiej kupować nici jednej firmy i wówczas problem nici różnych grubości nie zaprząta głowy. Więcej na ten temat w artykule na temat rodzajów nici.
  • warto zrobić próbę szycia danego materiału, aby dopasować odpowiedni ścieg. Unikniesz wtedy niemiłej niespodzianki w postaci zmarszczonego materiału, gdy ścieg jest za krótki, czy pętelkowania pod spodem.
  • zachowaj dokładność i precyzję – jeśli coś nie wyszło za pierwszym razem – spruj to i zrób jeszcze raz. Nikt Cię nie goni, a efekt pracy będzie wyglądał fachowo.

Jeśli wszystko już wiesz, to weź sobie te rady do serca i zabieraj się do pracy! 🙂

Napisz co o tym myślisz