Nici szwalnicze to bardzo ważny element w szyciu.

Najprawdopodobniej będzie to druga rzecz, za którą zaczniecie się rozglądać zaraz po zakupie maszyny. Osoby, które zaczęły już szukać odpowiednich nici, na pewno złapały się za głowę, widząc ilość ich rodzajów i umieszczone na nich niezrozumiałe oznaczenia. W tym artykule opiszę kilka rodzajów nici, napiszę do czego służą oraz jak rozumieć ich oznaczenia.

Rozróżniamy kilka rodzajów nici ze względu na ich wykorzystanie : nici do szycia ręcznego, krawieckie, do szycia zdobniczego, techniczne, do obuwia. Dzisiaj skupię się na niciach do szycia maszynowego.

Nici szwalnicze to specjalne rodzaje przędzy, opracowane w taki sposób, by nadawały się do wykorzystania w szybkobieżnych maszynach szwalniczych. W trakcie produkcji są one odpowiednio przędzone, skręcane oraz wykańczane przez gotowanie, opalanie, merceryzowanie, barwienie, nabłyszczanie oraz krochmalenie.

Większość nici wykonywana jest z poliestru, ze względu na ich wytrzymałość na tarcie oraz wysoką temperaturę. Dodatkowym atutem jest to, że nie płowieją. Oczywiście produkuje się również nici z naturalnych włókien m.in. z bawełny, jedwabiu czy lnu. Nici jedwabne są bardzo wytrzymałe, tak jak i lniane, jednak w większości używa się ich do szycia toreb czy pasków, bawełniane zaś mają tę zaletę, że można je farbować.

Ze względu na sposób wytwarzania, warto wspomnieć o niciach merceryzowanych, które cechują się dużym połyskiem oraz są bardzo cienkie, przez co idealnie nadają się do szycia ozdobnego. Nici z dodatkiem elastanu, czyli tzw. nici elastyczne, przeznaczone są do szycia rozciągliwych materiałów, na przykład dzianiny.

Jeśli chodzi o numerację nici, zasada jest taka: im wyższa liczba oznaczenia, tym nić będzie cieńsza.

Zależnie od grubości podział jest następujący:

  • Nm 10-24 – nici grube
  • Nm 30-50 – nici średnie
  • Nm 60 i więcej – nici cienkie

Do szycia maszynowego odpowiednie będą te o grubości 100-120.

Skrót „Nm” oznacza ile metrów pojedynczej przędzy znajduje się w jednym gramie. Zaś oznaczenie np. Nm100/2 informuje nas, że jest to nić podwójna, czyli podwójnie skręcona.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie bardziej świadomi podczas wybierania nici do waszego wyrobu. 

Napisz co o tym myślisz