Tym razem będzie artykuł będzie napisany w tematyce bardziej technicznej, a dokładniej o stopkach do maszyn domowych. Najpierw powiem kilka słów o podstawowych stopkach, które zazwyczaj są dodawane w komplecie do maszyny i bez których nie ma szycia. Później przedstawię stopki z tych bardziej „egzotycznych”.
Podstawowe stopki można ograniczyć do 4-5 typów.
Pierwsza stopka to stopka tzw. uniwersalna. Charakteryzuje się tym, że jest dosyć szeroka i ma szeroki otwór, przez który przechodzi igła. Dzięki temu można szyć nią ściegi proste, zygzakowate i ozdobne. Jej szerokość pozwala na mocne dociskanie materiału do ząbków transportera. Można spotkać je w wersji metalowej i z plastiku. Nie ma to wpływu na szycie. Zaletą stopki metalowej jest to, że ma większą trwałość.
Druga stopka, której często używamy to stopka do zamka krytego. Jest ona węższa od stopki uniwersalnej i ma mały otwór na ruch igły. Dodatkowo ma wypustkę, która wprowadza nam ząbki zamka do kanalików znajdujących się pod spodem stopki.
Trzecią ważną stopką jest stopka do wszywania zamków błyskawicznych. Ma ona po obu stronach dziurki, przez które przechodzi igła. Przesuwając igłę na prawą lub lewą stronę możemy wszywać łatwo zamek. Można nią również szyć ściegiem prostym, jednak nie jest to zalecane ze względu na małą powierzchnię docisku.
Stopka do wszywania guzików również jest jedną ze standardowych stopek dodawanych do maszyn.
Jest to bardzo przydatna stopka, pozwalająca na wykonanie dziurki dopasowanej do guzika. W stopce znajduje się miejsce gdzie wkładamy guzik, a stopka dopasowuje rozmiar dziurki. Pamiętajmy jednak, aby testowo najpierw wykonać dziurkę na skrawku materiału, żeby upewnić się, że rozmiar dziurki jest odpowiedni.
To są według mnie podstawowe stopki, bez których szycie byłoby przynajmniej kłopotliwe, jeśli nie w ogóle niewykonalne. Czasem do kompletu dodawana jest też np. stopka do przyszywania guzików. Choć często wolimy ręcznie doszyć guziki do bluzki, uważam, że warto wypróbować ten rodzaj stopki.
Teraz przejdę do stopek bardziej „zaawansowanych”.
Są one dla nas ułatwieniem, jeśli szyjemy rzeczy bardziej skomplikowane i lubimy kombinacje. 😉 Można się bez nich obyć, jednak warto je sobie przetestować. Oczywiście jeśli planujemy szyć dużo różnych rzeczy – to lepiej przynajmniej niektóre z tych stopek posiadać.
Stopka do szwu overlockowego – według mnie najlepszy szew wyjdzie na prawdziwym overlocku, ale jeśli nie mamy overlocka w domu, to posługując się tym typem stopki można ten brak nadrobić.
Lamownik – używamy go do wszycia lamówki.
Stopka do podwijania – użyteczna, aby ładnie podwinąć brzeg materiału.
Stopka do marszczenia – bywa przydatna, chociaż można sobie bez niej poradzić zmieniając naciąg nitki.
Stopka z górnym transporterem – przydaje się w szyciu trudnych tkanin (które nie chcą „iść” pod zwykłą stopką), do szycia materiałów cienkich, do dzianin i trykotu, do grubych materiałów, w sytuacjach gdy trzeba przeszyć kilka warstw (quilty, patchworki, popularne kocyki dziecięce z minky), do wszywania lamówek (do patchworków, ozdobnych poduszek, itp.), do pikowania.
Stopka teflonowa – przydatna do szycia skór czy skaju oraz innych materiałów, które nie chcą przesuwać się płynnie pod normalną stopką.
Poza opisanymi wyżej stopkami istnieje jeszcze dużo innych ich rodzajów i typów, ale to już „wyższa szkoła jazdy”. Natomiast przedstawione wyżej stopki to taki ” must have”, który ułatwi nam pracę 🙂