DIY by Jan Leśniak for JUKI

Temat: Sukienka z karczkiem.

Stopień trudności: (średni)

Maszyna: overlock JUKI MO-1000

Sukienka z karczkiem

Przygotuj:

– 1,5 m dzianiny szerokiej na 1,5m.

– 0,6 m dzianiny lub tkaniny na karczek i pasek – materiał na karczek powinien być cieńszy, ponieważ składa się on z dwóch warstw.

– Metr krawiecki, linijkę, ołówek i papier do form.

– Nici, nożyce krawieckie, szpilki i mydło krawieckie.

– Swój t-shirt. Użyjemy go jako podstawy do formy – musi on oddawać kształt twojego ciała, dlatego powinien być dopasowany, ale nie zbyt obcisły.

Forma:

Przygotujesz formę na połówkę sukienki, a na końcu skopiujesz ją w lustrzanym odbiciu, aby utworzyć symetryczny kształt.

1. Przygotuj formę na połowę t-shirta. Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty, lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta (boki, dół, ramiona i dekolt tyłu). Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj, nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne). Szerokość dołu t-shirta powinna być równa ¼ obwodu twoich bioder, jeśli nie jest poszerz dół.

2. Przekształć formę pod kątem sukienki – podane wymiary są dosyć uniwersalne, ale możesz oczywiście je zmieniać pod kątem własnych.

– Ustal szerokość dekoltu i podziel ją na pół, dekolt łódka najlepiej się układa, kiedy zaczyna się mniej więcej w połowie ramienia ( A = 13 cm). Narysuj dekolt przodu tak, aby nie pogłębiać oryginalnego dekoltu t-shirta, i tak, aby zetknął się z linią środka sukienki pod kątem prostym. Dekolt tyłu powinien być nieco płytszy niż dekolt przodu (2-3 cm).

– Przedłuż skos ramienia do pożądanej długości rękawa ( B = 20 cm).

– Pod kątem prostym wprowadź szerokość rękawa (C = 17cm) to powinna być połowa obwodu bicepsa powiększona o 4-8 cm.

– Odmierz długość sukienki – najlepiej wygląda tuż za kolano, ponieważ można ją potem podciągnąć i zbluzować w talii. Mierz od najwyższego punktu barku – na rysunku jest to najwyższy punkt dekoltu w t-shircie, a na sylwetce to zakręt między szyją a ramieniem (wymiar D = 90 – 100 cm).

– Na dole sukienki, pod kątem prostym do jej środka (linia D), wprowadź szerokość dołu sukienki – powinna być 2-3 cm węższa niż szerokość dołu t-shirta (aby zwężała się ku dołowi i mogła opiąć się na biodrach po podciągnięciu) (wymiar E – 21 cm).

– Na koniec narysuj linię boku sukienki = F: zacznij pod kątem prostym do linii C, a następnie płynnym łukiem zakręć w dół i prostą linią połącz łuk z szerokością na dole (E). Jeżeli sukienkę chcesz dopasować w biodrach i podciągać do góry, aby się zbluzowała w talii, linia boku powinna ściąć szerokość dołu t-shirta, jak na rysunku poniżej. Jeżeli sukienkę chcesz mieć luźną w biodrach, dodaj 1-2 cm do szerokości dołu t-shirta. Kąt, pod jakim poprowadzisz linię boku, możesz regulować zmieniając szerokość sukienki na dole (E) i w biuście (tuż pod pachą).

3. Narysuj kształt karczku (ciemno szary element).

-Powinien on się zacząć kilka centymetrów pod dekoltem (G = 3cm), pod kątem prostym do linii środka, a następnie łagodnym łukiem zakończyć tuż przy krawędzi rękawa (H = 1,5cm). Na dole sukienki narysuj szerokość listwy (ciemno szary element).

4. Odetnij karczek od sukienki i przerysuj osobno kształt przodu (głębszy dekolt) i tyłu (płytszy dekolt). Na dole listwę dorysuj w lustrzanym odbiciu.

5. Skopiuj wszystkie elementy w lustrzanym odbiciu. Dorysuj mankiety o wymiarach dwukrotnej szerokości mankietu (I = 6 cm), i obwodzie rękawa ( J = C x 2 = 34 cm). Forma gotowa.

Sukienka z karczkiem

Krojenie i szycie:

Wytnij wszystkie elementy z materiału, dodając 1 cm dodatku na szwy dookoła każdego elementu.

Wytnij z dzianiny 2 dolne części sukienki tak, aby dzianina rozciągała się w szerz form – przód i tył ma dokładnie taki sam kształt, oraz 2 mankiety, tu dzianina powinna pracować wzdłuż.

Karczek wytnij dwukrotnie (2 przody i 2 tyły ) z tkaniny lub z dzianiny (tak, aby rozciągała się w szerz formy).

Zaczniesz od zszycia karczku.

Złóż ze sobą formy przodu i tyłu, tak aby stykały się prawymi stronami materiału i zszyj ramiona. Przygotuj w ten sposób dwa symetryczne elementy. Rozprasuj szwy.

Sukienka z karczkiem

Sukienka z karczkiem

Złóż ze sobą obydwa elementy, tak aby stykały się prawymi stronami materiału. Zepnij dekolty razem, tak aby krawędzie dekoltów, oraz szwy ramieniowe w obydwóch elementach się pokryły. Zszyj krawędzie dekoltów. Zwróć uwagę na zakręcie między przodem a tyłem, aby nie wciąć się nożem w materiał – delikatnie rozprostowuj krawędź dekoltu przed nożem, uważając aby materiał nie uciekł spod stopki. Szyjąc staraj się nie rozciągnąć materiału.

Sukienka z karczkiem

Jeden z elementów wywiń pod spód przed dekolt, tak aby szwy znalazły się wewnątrz- pomiędzy obydwoma elementami.

Sukienka z karczkiem

Zaprasuj krawędź dekoltu, zepnij nieobrębione krawędzie materiału razem – karczek gotowy.

7

Teraz, póki na maszynie są nici w kolorze karczku przygotuj pasek – wytnij pas z pozostałej części materiału. Powinien być jak najdłuższy (najlepiej z całej szerokości materiału) i szeroki wedle uznania – pamiętaj aby dodać po 1 cm dodatku na szwy dookoła. Złóż pasek na pół, tak aby prawa strona materiału znalazła się wewnątrz, i zszyj dłuższe krawędzie overlockiem. Teraz za pomocą agrafki przeciągnij pasek na prawą stronę, zawiń końcówki do środka i przeszyj ręcznie lub na zwykłej maszynie. Rozprasuj pasek tak, aby szew wypadł w połowie szerokości.

Sukienka z karczkiem

Zanim przystąpisz do szycia sukienki, trzeba zmienić kolor nici. Na szczęście Overlock JUKI MO-1000 ma wspaniałe rozwiązanie – dzięki systemowi rurek i sprężonemu powietrzu sam nawleka wszystkie 4 nici. Wystarczy ustawić końcówkę nitki w odpowiednim tuneliku i nacisnąć przycisk. Sprężone powietrze zrobi resztę. Kiedy nici są już wymienione, zepnij dolną krawędź karczku (obydwie warstwy materiału) z górną krawędzią sukienki. Upinanie zacznij od środka – aby zszyć obydwa elementy symetrycznie. To samo wykonaj z drugą częścią sukienki.

Sukienka z karczkiem

Zszyj karczek z dołem sukienki, łącząc obydwie warstwy karczku i dół sukienki. Rozprasuj szwy.

Sukienka z karczkiem

Pora na mankiety.

Zaprasuj je wzdłuż na pół i przypnij po lewej stronie sukienki, tak aby nieobrębione krawędzie mankietów stykały się z krawędziami rękawów w sukience.

Sukienka z karczkiem

Zszyj krawędzie. Następnie odprasuj je z sukienki. Teraz odwróć sukienkę na prawą stronę i zaprasuj mankiety na prawą stronę sukienki, tak aby szew overlockowy ukrył się pod mankietem.

Sukienka z karczkiem

Teraz złóż sukienkę na pół, tak aby przód pokrył się z tyłem, i aby stykały się wewnątrz prawymi stronami. Mankiet pozostaw zaprasowany na prawą stronę (czyli teraz do wewnątrz sukienki). Zepnij rękawy i boki sukienki. Zszyj na overlocku, ścinając wszelkie nierówności i niepotrzebne nitki. Na zakręcie pod pachą, podobnie jak przy dekolcie, musisz rozprostować krawędź materiału przed nożem, ale jednocześnie kontroluj aby materiał nie uciekł spod stopki.

Pamiętaj aby wyciągnąć około 10 cm nici spod stopki zanim zaczniesz szyć, to aby zabezpieczyć szew przy mankiecie. Te 10 cm szwu, wiszące z mankietu, zawiń na lewą stronę sukienki i szyjąc ręcznie przymocuj do naddatku, aby nici nie wystawały na zewnątrz.

Sukienka z karczkiem

Teraz wykonaj listwę na dole sukienki. Pozostaw sukienkę na lewej stronie. Wywiń szerokość listwy w górę, na lewą stronę. Następnie zepnij górną nieobrębioną krawędź szpilkami z sukienką. Teraz całą listwę (już z dwóch warstw materiału) zawiń do wewnątrz sukienki, tak aby nieobrębiona krawędź znalazła się na równi z zagiętą krawędzią materiału. Przepnij szpilki, tak aby spiąć wszystkie 3 warstwy materiału razem.

Sukienka z karczkiem

Zszyj overlockiem dolną krawędź ( 3 warstwy materiału) ścinając tylko maleńki fragment, aby nie pomniejszyć listwy. Końcówkę szwu overlockowego zawiąż i ręcznie przymocuj do naddatku. Wywiń listwę z powrotem w dół i zaprasuj naddatek.

15

Sukienka GOTOWA! Możesz ją nosić jako luźną tunikę oversize, lub przewiązaną w talii paskiem. Możesz też podciągnąć ją do góry, aby opięła się na biodrach i zbluzować w talii.

Sukienka z karczkiem

Instrukcję szycia przygotował:

Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl

Napisz co o tym myślisz