DIY by Jan Leśniak for JUKI

Temat: Szal i spódniczka dla mamy i córki
Stopień trudności: (łatwy)
Maszyna: JUKI HZL-12Z – prosta i mała maszyna, idealna dla dziewczynki rozpoczynającej swoją przygodę z szyciem. Proponujemy mamom i córkom wspólne szycie zestawu dla siebie.

Jan Leśniak

Przygotuj:

– Materiały – na szale sugerujemy dzianinę w dwóch kolorach, można ją też połączyć z delikatną tkaniną, na spódniczki sugerujemy lekką, cienką tkaninę – długości opisane są w następnym punkcie.
– 1m gumy szerokiej na 5cm i 1m gumy szerokiej na 2,5cm. Ważne aby guma nie była zbyt miękka (żeby się nie zwijała wewnątrz paska).
– Linijkę, nici, nożyce krawieckie, szpilki i mydło krawieckie.

Miara i forma:

Na szal dla mamy potrzebujesz dwóch prostokątów wysokich na 30 cm i szerokich na 150cm – 190cm (w zależności od tego, ile razy chcesz go owijać wokół szyi). Na szal dla córki użyjemy prostokątów o wymiarach 24cm wysokości i 100cm – 140cm długości.
Ustal długość spódniczek. Dla mamy przygotuj dwa prostokąty o szerokości tkaniny (najlepiej około 150 cm), ich wysokość powinna wynosić: 2 x pożądana długość spódnicy + 4cm na podwinięcia. Dla córki wystarczy jeden prostokąt o szerokości tkaniny (najlepiej około 150 cm) i wysokości: 2 x pożądana długość spódnicy + 4cm na podwinięcia.

Szycie szala:

Zepnij i zszyj ze sobą dłuższe boki prostokątów, tak aby prawa strona materiału znalazła się wewnątrz. Szyj około 1cm od krawędzi. Powstanie długi komin.

Jan Leśniak

Pozostaw komin na lewej stronie. Wsuń rękę do komina, chwyć go u wylotu po przeciwnej stronie i wciągnij do środka, składając komin na pół do wewnątrz, tak aby nieobrębione krawędzie materiału znalazły się po jednej stronie – po przeciwnej powinien być zagięty materiał.

Jan Leśniak

Zepnij ze sobą nieobrębione krawędzie u wylotu komina. Zszyj je, pozostawiając około 8-12 cm nie zaszyte – to będzie otworek, przez który wywiniesz komin na prawą stronę – pozostaw go na materiale, który chcesz mieć wewnątrz komina – po zaszyciu go, na końcu, pozostanie widoczny szew.

Jan Leśniak

Teraz przez ten otworek wywiń ostrożnie komin na prawą stronę (na zdjęciu poniżej błękitny szal jest już wywinięty, a różowy jeszcze na lewej stronie). Po wywinięciu, zaprasuj krawędzie materiału przy otworze do środka o 1cm. Złóż je ze sobą i zszyj jak najbliżej brzegu – ten szew będzie widoczny.

Jan Leśniak

Szale gotowe!

Jan Leśniak

Szycie spódniczki:

Najpierw dla mamy – zszyj ze sobą dwa prostokąty na krótszych bokach (tych o dwukrotnej długości spódnicy), aby powstał szeroki komin. Na jednej krawędzi zostaw niezaszyty fragment o szerokości około 3 cm. Przez ten otworek wprowadzisz gumę. Powinien się on znajdować 1 cm poniżej połowy boku, aby po złożeniu materiału (w kolejnych krokach) znalazł się wewnątrz spódnicy. Spódnica dla córki jest z jednego kawałka, więc złóż go na pół i zszyj ze sobą krótsze krawędzie, również pozostawiając otworek szeroki na 2cm. Pozostałe kroki są identyczne w obydwu spódniczkach.

Jan Leśniak

Teraz zaprasuj krawędzie na górze i na dole komina, dwukrotnie na szerokość 1 cm. Przeszyj blisko krawędzi zaprasowanego fragmentu (patrz zdjęcie).

Jan Leśniak

Kiedy brzegi są wykończone, złóż komin na pół, tak aby naddatki na szwy znalazły się wewnątrz, obszyte krawędzie powinny stykać się ze sobą. Górną krawędź (tę na której jest zgięcie materiału) zepnij szpilkami w odległości ok 7 cm od brzegu. Narysuj mydłem linię szycia 5,5 cm od górnej krawędzi – zszywając ze sobą obydwie warstwy materiału utworzysz tunel na gumę. Powinien być on ok 0,5 cm szerszy niż guma, aby podczas marszczenia guma nie zginała się.

Jan Leśniak

Przeszyj tunel dookoła po narysowanej linii. Utnij kawałek gumy o długości nieco mniejszej, niż obwód twojego ciała w miejscu, w którym chcesz nosić spódniczkę. Za pomocą agrafki wciągnij gumę do tunelu.

Jan Leśniak

Materiału jest bardzo dużo, a guma ma małą długość, dzięki temu powstanie bardzo mocne marszczenie. Zaszyj końcówki gumy ze sobą i wsuń do paska, rozprowadź równomiernie marszczenie, dynamicznie rozciągając pasek kilkukrotnie. Gotowe!

Jan Leśniak

Córki często lubią ubierać się podobnie do mam, dlatego proponujemy wykonanie zestawów z podobnych tkanin, żeby jednak nie było nudno możecie przemieszać kolory. Szale i spódniczki gotowe!

Jan Leśniak

Instrukcję szycia przygotował:

Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl

header

Napisz co o tym myślisz