DIY by Jan Leśniak for JUKI

Temat: tunika oversize z luźną kieszenią i podszewką.
Stopień trudności: (zaawansowany). Bez kieszonki i podszewki: (łatwy)
Maszyna: JUKI MO-735 – overlock i coverlock w jednym. Szyjąc tunikę, skorzystasz z funkcji ściegu obrębiającego (overlock), a przy wykańczaniu pomoże ci ścieg kryjący (coverlock).

 

tunika oversize
Przygotuj:

– 1,5m materiału wierzchniego (szerokość 1,5m). Forma nadaje się na dzianinę lub tkaninę z dodatkiem elastanu (nieco elastyczną).
– 1m materiału na podszewkę (szerokość 1,5m). Jeżeli na wierzch używasz dzianiny, podszewka również powinna być dzianinowa.
– Papier do form, linijkę i ołówek.
– Nici, nożyce krawieckie, metr, mydło krawieckie i szpilki.
– Swój t-shirt. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy.

Miara i forma:

Rozpoczniesz od przygotowania formy na pół tuniki. Przód i tył pokrywają się, różnią się jedynie kształtem dekoltu. Podane wymiary to rozmiar 36/38, każdy z wymiarów możesz dopasować do swoich oczekiwań.

1. Przygotuj formę na połowę t-shirta.

Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty, lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta. Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się w niego wbiją i dziurki będą bardziej widoczne).

2. Przekształć formę pod kątem tuniki oversize.

Wyznacz szerokość połowy dekoltu (A = 14cm). Narysuj dekolt przodu tak, aby miał tę samą głębokość co w t-shircie, następnie narysuj nieco płytszy dekolt tyłu. Przedłuż skos ramienia do pożądanej długości rękawa, mierz ją od miejsca gdzie skończy się dekolt (B = 25cm). Pod kątem prostym do skosu ramienia narysuj szerokość rękawa – jest to połowa obwodu twojego bicepsa powiększona o 4cm – 10cm (C = 18cm).

Teraz wyznacz długość tuniki, mierząc się od najwyższego punktu barku – granica między szyją a ramieniem, jeżeli chcesz żeby tunika bluzowała się na biodrach dodaj 3cm – 5cm (D = 66cm). Wyznacz szerokość tuniki na dole (E = 24cm) – jeżeli chcesz aby tunika się bluzowała na dole, szerokość powinna być nieco mniejsza niż dół t-shirta. Jeżeli chcesz, aby była luźna, dół powinien być szerszy do t-shirta.

Teraz połącz łukiem szerokość rękawa z szerokością dołu – pierwsze 2cm tej linii narysuj pod kątem prostym do krawędzi rękawa, a następnie płynnym łukiem zakręć i połącz z dołem prostą linią. Zwróć uwagę na to, że poszerzasz w ten sposób formę w biuście i talii w stosunku do t-shirta.

3. Gotowa forma na połówkę tuniki.
4. I całość – jest to forma do podszewki. Jeżeli masz zamiar uszyć tunikę bez podszewki i kieszonki, wystarczy do tej formy dodać dodatki na szwy i możesz już kroić materiał.

tunika oversize

5. Do formy podszewki dodaj 3cm-4cm dodatki na podwijane mankiety (ciemno szare elementy).

Rękawy po prostu przedłuż, na dole natomiast odrysuj formę w lustrzanym odbiciu – ponieważ boki są skośne, dodatek, który podwiniemy pod spód również powinien być skośny. Uwaga jeżeli chcesz wykonać na końcu szew kryty na krawędzi podwiniętego materiału dodaj, tylko 2cm (patrz koniec instrukcji „wykończenia”).

6. Gotowa forma na wierzchnią tkaninę, odrysuj tył z płytszym dekoltem.
7. Na formie przodu (z głębszym dekoltem) narysuj proste cięcia, pomiędzy którymi zrobimy kieszonkę – proponujemy zwężające się ku dołowi. Narysuj kieszonkę (ciemno szary fragment). Boczne części są już gotowe. Teraz dopracuj fragment z kieszonką.

 

tunika oversize

8. Środkowy fragment wycięty z formy przodu.
9. Poszerz górną krawędź kieszonki. Im więcej poszerzysz, tym mocniej będzie odstawać i opadać jej brzeg po zszyciu (F = 3,5cm). Poszerzoną, górną krawędź połącz z dołem kieszonki (ciemno szare trójkąty).
10. Fragment z poszerzoną kieszonką.
11. Wyodrębnij 3 elementy: górną część fragmentu bluzki (jasno szary z niebieskim obrysem), formę kieszonki (ciemno szary), dolną część fragmentu bluzki (jasno szary bez obrysu).
12. Rozsuń górny i dolny fragment, a pomiędzy nimi umieść podwójną formę kieszonki w lustrzanym odbiciu.
13. Gotowa forma na środkowy element przodu tuniki.

tunika oversize

Teraz dodaj 1cm zapasu na szwy – patrz niebieski dodatek na obrazku poniżej. Nie dodawaj go na krawędziach dołu i rękawów. Tam dodaliśmy już naddatek na podwinięte mankiety (w wierzchniej części), którym zakryjemy krawędzie w podszewce. Gotowe formy na podszewkę – 14 i 15, oraz na materiał wierzchni – 16 i 17. Wytnij wszystkie części tak, aby materiał rozciągał się w szerz (w poprzek form).

 

tunika oversize
Szycie podszewki:

Złóż ze sobą przód i tył, tak aby stykały się prawą stroną materiału. Krawędzie zepnij szpilkami. Zszyj ramiona i boki podszewki. Uwaga! Wyciągaj szpilki zanim zbliżą się do noża, lub upnij je 5cm od krawędzi. Szycie łuków między rękawem a bokiem bluzki wymaga precyzji i ostrożności, aby nie wciąć się nożem w pachę. Kiedy zbliżysz się do łuku delikatnie rozprostuj go przed stopką, nie naciągając przy tym materiału. Podszewka gotowa! Szybko prawda?

 

tunika oversize
Szycie tuniki:

Upnij kieszonkę. Odwróć środkowy element przodu, lewą stroną materiału do góry. Złóż na pół w najszerszym miejscu, odwijając węższą część elementu na prawą stronę. Zepnij krawędzie kieszonki szpilkami. Odwróć cały element ze spiętą kieszonką na prawą stronę. Ułóż spiętą kieszonkę na górnej części elementu. Zepnij wystające krawędzie kieszonki z krawędziami górnego fragmentu. Gotowe – tak będzie wyglądać kieszonka po zszyciu.

 

tunika oversize
Zepnij szpilkami fragment z kieszonką razem z pozostałymi, bocznymi częściami przodu tuniki.

 

tunika oversize

Zmień kolor nici i zszyj na overlocku trzy elementy przodu w całość. Teraz zszyj przód z tyłem na ramionach i bokach, podobnie jak w podszewce, pamiętaj o ostrożności na zakrętach pod pachą.

 

tunika oversize
Wykończenia:

Przygotuj wierzch i podszewkę. Wierzch wywiń na prawą stronę, a podszewkę pozostaw na lewej. Wsuń wierzchnią część do podszewki – tak, aby stykały się wewnątrz prawymi stronami materiałów. Upnij dekolt. Jeżeli pojawiła się różnica w obwodzie możesz nieco skorygować szwy na ramionach, aby zmniejszyć obwód dekoltu. Nie naciągaj dekoltu podczas szycia! Zszyj obydwa elementy na krawędzi dekoltu. Uważaj na granicy między przodem i tyłem – tu jest ostry zakręt – podobnie jak łuki, trzeba go rozprostować przed nożem, aby nie wciąć się w materiał. Uważaj, aby nie rozciągnąć dekoltu, oraz aby któraś z warstw materiału nie uciekła spod igły na tym zakręcie.

tunika oversize

Wywiń podszewkę na prawą stronę . A następnie przez dekolt wsuń do środka. Żeby podszewka nie była widoczna na prawej stronie, zaprasuj dekolt tak, aby była ona o 2mm głębiej niż krawędź. Jeżeli mimo wszystko wychodzi na wierzch, przeszyj dekolt dookoła na zwykłej maszynie.

 

tunika oversize
Wywiń całą tunikę na lewą stronę, i zepnij szpilkami krawędzie podszewki z wierzchem, w rękawach i na dole.

 

tunika oversize

Teraz zagnij naddatek wierzchniego materiału na podszewkę, i zepnij wszystkie 3 warstwy razem (patrz zdjęcie niżej). Będziemy wykańczać mankiety korzystając z funkcji szwu kryjącego. Szew wypadnie 1,5 cm od krawędzi i powinien chwycić wszystkie 3 warstwy, zamykając krawędź podszewki wewnątrz mankietu. Dla spokoju możesz przefastrygować wszystkie krawędzie.

 

tunika oversize

 

JUKI MO-735

JUKI MO-735 jest świetnym połączeniem dwóch maszyn, przestawienie jej z overlocka na coverlock zajmuje około 15 minut. Zmień położenie igieł i nawlecz nici na dolny chwytacz korzystając z instrukcji obsługi maszyny. Szyjąc ściegiem krytym, na zewnątrz wykonasz podwójne przeszycie, a pod spodem pojawi się tak zwana „drabinka”. Wyzwaniem jest to, że szyjesz po prawej stronie – nie widząc spodniej krawędzi mankietu – dlatego sugeruję aby zostawić szeroki mankiet i po wykonaniu szwu, ściąć niepotrzebny fragment. Daje to gwarancję, że szew w całości wyląduje na materiale mankietu pod spodem.

 

tunika oversize

Teraz precyzyjne zadanie – ścięcie nadmiaru materiału. Jeżeli chcesz tego uniknąć i chcesz wykonać szew tak, aby zakryć krawędź materiału ściegiem kryjącym, dodaj mniejsze naddatki na mankiety, lub zetnij je przed szyciem. Wtedy jednak nie ma już miejsca na żaden błąd. Trzeba dokładnie przyfastrygować krawędź mankietu i szyć po prawej stronie, dokładnie w tym miejscu, gdzie kończy się materiał pod spodem.

 

tunika oversize
Tunika gotowa. Powodzenia podczas szycia!

 

tunika oversize

Instrukcję szycia przygotował:

Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl

header

Napisz co o tym myślisz